Paulinka Okarma - lat 5 Jasło (województwo Podkarpackie)

Poruszająca historia Paulinki

​      Paulinka ma 5 lat, urodziła się w 27 tygodniu ciąży, ważąc zaledwie kilogram. W 6 dobie życia wskutek sepsy przestała oddychać, wszystkie organy oprócz mocno bijącego serduszka przestały pracować... Paulinka dostała wylewu do mózgu III stopnia. Przez parę miesięcy walczyła o życie. Operacja serca, kilka operacji neurochirurgicznych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W sumie w ciągu 7 miesięcy przeszła 13 operacji, kilka ratujących życie.

    Uszkodzenia w mózgu są nieodwracalne, uniemożliwiają jej samodzielne funkcjonowanie. Wymaga całodobowej pomocy. Porażenie powoduje przykurcze w stawach, mięśnie są tak zaciśnięte, że kości nie mogą swobodnie rosnąć, dlatego Paulina systematycznie co kilka miesięcy przyjmuje bolesne zastrzyki z toksyny botulinowej w mięśnie, aby je rozluźnić.

     We wrześniu 2021 r. przeszła kolejną 14 operację wszczepienia implantu ślimakowego. W czerwcu 2022 r. zdiagnozowano u niej padaczkę. Jeden atak padaczkowy zakończył się utratą przytomności i przewiezieniem karetką pogotowia do szpitala, mógł zakończyć się tragicznie.

Paulinka nadal nie potrafi sama siedzieć i chodzić. Nie mówi, ma implant ślimakowy oraz aparat słuchowy.


Paulinka choruje na:

  • Dziecięce Porażenie Mózgowe – czterokończynowe spastyczne.
  • Wodogłowie pokrwotoczne (wszczepiona zastawka komorowo-otrzewnowa)
  • Głęboki obustronny niedosłuch czuciowo-nerwowy (wszczepiony implant ślimakowy)
  • Malformacja (zanik móżdżku)
  • Wada serca – Zwężenie zastawki płucnej
  • Wada wzroku – astygmatyzm, blade nerwy wzrokowe
  • Wiotkość krtani, porażenie strun głosowych
  • Padaczkę

Na co potrzebne są fundusze?

     Pieniądze potrzebne są przede wszystkim na rehabilitację prywatną, której koszt to średnio 1500 zł na miesiąc, turnusy rehabilitacyjne, zaopatrzenie ortopedyczne, prywatne wizyty lekarskie oraz leki. Paulinka wymaga nie tylko rehabilitacji ruchowej, ale również rehabilitacji słuchu, mowy, terapii ogólnorozwojowych, dzięki temu jest w dobrej kondycji, próbuje przekręcać się, pełza, utrzymuje kilka sekund w opozycji siedzącej a dla niej to bardzo duże postępy. 

     Paulina uczęszcza do przedszkola w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Jaśle. Jest świadoma, co wokół niej się dzieje, lubi kontakt z dziećmi i swoimi terapeutami, bardzo dużo chce, lecz choroba jej to uniemożliwia. Paulina ma brata bliźniaka o imieniu Alan, który jest zdrowym i uśmiechniętym chłopcem.

Nocna Jazda Ratowników dla Paulinki

     Paulina była tegoroczną bohaterką, ósmej edycji charytatywnej akcji Nocna Jazda Ratowników, która odbyła się 28 maja (niedziela). Wydarzenie jak co roku odbywało się w Jedliczu na parkingu Orlen, następnie kolumna samochodów ratowniczych przejechała przez region.


Pomóc Paulince możesz dokonując wpłaty na konto :
Fundacja  Licytuje - Pomagam

mBank 21 1140 2004 0000 3102 7936 0227
Tytułem ,, Darowizna dla Paulinki 060421

Darowizny